slovanské kolo roku:

OSTARA

Jarní rovnodennost

Je to bod, kdy světlo, Oheň a Slunce, začínají převládat nad tmou.

Jarní rovnodennost – prastarý pohanský svátek Ostara – se slaví kolem 21. března.

Většina dnešních velikonočních zvyků vychází ze starých pohanských obřadů kolem tohoto svátku: například jedním z důležitých symbolů Ostary jsou vejce, které symbolizují nový život a potenciál.

Symbolické zvíře bohyně Arthy je také kuře. Z Budapešť ve své knize Pramatka Času píše, že vejce na rovnodennost se malovala červenou barvou (barvou života) a posvátnými symboly. Tato tradice přežívá dodnes, kdy se po celém světě na Velikonoce krásně zdobí vejce.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Prastarý pohanský svátek Ostara

Ostara je svátek, který se slaví kolem 21.března. Během jarní rovnodennosti oslavujeme tedy vše kolem nového života, nových začátků, nových projektů. Je to období, kdy Oheň, odvaha a vášeň začínají znovu převládat po dlouhém zimním spánku. 

Nové začátky

K oslavě Ostary tedy zapalujeme ohně, tančíme a zpíváme v kruhu, oblékáme se do červených a zelených šatů a malujeme vejce jako symbol nových začátků. Je to čas na hlučné, veselé oslavy s přáteli, na víno (červené – jako symbol krve a života) a čerstvý chleba, a na oslavu všeho, co pro nás představuje naplněný a radostný život.

Provádějí se JARNÍ RITUÁLY jako třeba: koupání v potocích, v živé vodě, omývání rosou; velikonoční ohně: popel a uhlíky z nich měly magickou moc – ochraňovaly; dům před požárem, pole před kroupami, povodněmi a dalšími pohromami;  pomlázka: magická moc mladých větviček plných jarní; kraslice – červeně obarvená vejce: obnova životní síly; barvila se plná vejce, jinak ztrácela svůj význam a magickou moc.

PATRONKY

Bohyně jarní rovnodennosti je Artha, taky známá jako Eostre: bohyně, po níž jsme pojmenovali Velikonoce (anglicky Easter). Slova jako oestrus nebo oestrogen (česky estrogen) jsou také odvozená od této jarní bohyně. Artha je především bohyně Ohně, symbolizující, že během rovnodennosti Oheň (Slunce) znovu začíná převládat na obloze.

S tímto svátkem souvisí i další ohnivé bohyně, zejména Ostara (norská bohyně plodnosti), Starte (starořec- ká bohyně), Sunna, staroizraelská Aštoret, Demeter, egyptská Hathor, asyrská Ištar a další. Tradičně se umisťuje na východ jako bohyně ohně. Je to Panna jara a Matka Ohně. Je oheň ve hvězdách a oheň v nitru Země.

Bohyně Artha je tak prastará, že na ní již zbývají jen matné vzpomínky. Objevuje se ve jménech starého kmene ParARTHalon a ve jméně legendárního krále Artuše (anglicky Arthur) nebo Arth Vawr, jménu nebeského medvěda. Můžeme ji zahlédnout na nočním nebi jako souhvězdí Ursa Major (Velká medvědice). Ona je vášeň, vztek, odvaha a kreativní energie. Prosíme ji o sílu, ochranu a energii.

Artha vtančí do našich životů na jaře, kdy panuje všeobecná pohoda a dny se prodlužují.

Květiny a stromy propukají v bujný život. Ohně stvoření jsou všude, manifestují se skrze vykvétající květiny.

Jsme naplnění jejich vůněmi a překrásnými barvami. Kolem jejích nohou se pohybuje jedna z jejích koček, lehká a radostná, nezkrocená, ale přátelská. Milovnice slunce, která se jako první vykoupe v jeho teplých jarních paprscích.

Když se pozorně podíváte, můžete ve stromech zahlédnout skřivánky. Na zemi najdete její šílené březnové zajíce, kteří svými pohyby zdůrazňují všudypřítomnou radost nad probuzením přírody.
Arthina zvířata jsou medvědice, kočka, zajíc, rudá slepice a skřivánek. Její strom je líska a jejím symbolem je hůl a hůlka. Jejími barvami jsou zelená a zlatá..

Vesna je krásná bohyně mládí, života, mladé nespoutané lásky a jara. Je bohyní, která zahání zimu a přináší teplo. Je ohněm života, který na jaře probouzí vše živé, proudí v míze stromů a v těle lidí i zvířat. Přilétá na křídlech jarních ptáků a přináší první jarní déšť . Její strom je bříza, která na jaře raší jako první. Její zvířata jsou zajíc, slepice, skřivan a kukačka. Vesna je spojována také s první jarní bouřkou a s bohem Perunem.

První jarní bouřka a jaro začínají, když se bůh Perun zadívá do Vesniných krásných očí, obejme ji a vypadne mu z ruky jeho kopí. To je první jarní blesk. Končí tím období zimy, kdy po světě chodila Morana.

Vesna a první jarní bouřka se pojí se svátky jara – Velikonocemi Velikonoční pomlázka je pak připomínkou blesku a práskání napodobuje hřmění. Na jaře a později i v létě se Vesna objevuje také u studánek jako bílá paní zvaná „Velkonočka“. Takovéto studánky mají vodu, která vrací mládí a krásu a podporuje plodnost.

Symbolem jara a Velikonoc jsou vejce – představují nový život, potenciál a plodnost po celý rok. V tuto dobu se zapalují ohně, tančí se kolem nich, nosí se zelené nebo nové šaty.

Vynáší se Morana Háže se do vody její slaměná loutka, aby se Morana vrátila skrze řeky zpátky do své podsvětní říše.

NOVODOBÉ ŽENSKÉ RITUÁLY

Praktická přírůčka o rituálech

Příručka o ritálech pro každý den i pro speciální příležitosti.

Rituály nás provází po celou lidskou historii, propojují nás s tím, co je větší než my: život, smrt, cykly přírody, cykly vesmíru, smysl naší cesty životem. Rituál nám pomáhá vystoupit z každodenní rutiny a pomáhá obohatit náš život prožívaným smyslem, ať už o samotě, nebo v poropojení a sdílení s ostatními.

V knize najdete praktické rady a návody, jak rituály provádět.

Více informací o KNIZE