slovanské kolo roku:

Beltaine

Archetyp Milenky

„Byl pozdní večer – první máj, večerní máj, byl lásky čas.“ 

Beltaine – čas velké oslavy Lásky. Tento snad nejznámější pohanský svátek se slaví z noci 30.dubna na 1. května, a podle některých tradic z noci 1.-2. května.

Beltaine je oslavou lásky, partnerství, sexuality, smyslnosti a plodnosti.

Je to čas, kdy v přírodě se začínají spárovat zvířata, a i lidé podléhají omamující vůni jara, a probouzejí se ze zimní letargie.

Beltaine je svátek Bohyně Rhiannon – Milenky.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Archetyp milenky

Podle kola roku, Bohyně má 4 stádia života, které odrážejí 4 stádia života ženy – Panna (Dívka), Milenka, Matka a Stařena.

A Beltainu kraluje milenka, tedy je to svátek, který věnujeme hlučným oslavám, zapalujeme ohně (jako symbol úplného probuzení přírody ze zimního spánku) a hlavně milování se.

Jeden ze zvyku kolem Beltanu bylo právě, že na Beltainskou noc si muži a ženy mohli sundat snubní prsteny, účastnili se rituálu skákání přes oheň v maskách, a potom si společně se užívali lásky – což bylo  symbolem poděkování přírodě za její plodnost.

A také to pomáhalo zajistit dobrou úrodu. Milovali se nejčastěji právě v polích. Partnera nemuseli ani znát – protože často měli všichni na sobě zvířecí masky. Děti počaté na Beltane se považovaly za posvátný dar Boha / Bohyně, a protože bylo nejasné otcovství, starala se o ně společně celá komunita (vesnice).

PATRONKY

Bohyně asociovaná s Beltainem je Rhiannon. Mladá, krásná, svobodná a svůdná, je zároveň Královnou podsvětí a cestuje na bílém koni mezi světy. Její doba nastává, když vše na světě vykvétá a myšlenky se zaměřují na lásku. Její příběh začíná, když Lord Pwyll odpočívá se svými muži na kouzelném svahu. Rhiannon na své bílé klisně (ráda si ji představuji, jak jezdi nahá jako Lady Godiva) projíždí tiše kolem.

Lord Pwyll je natolik okouzlen její nesmírnou krásou, že vyšle své muže, aby ji dohonili. Jeho muži to však nedokáží, takže jsou vysláni další jezdci, ale ačkoli se zdá, že Rhiannon cestuje pomalu, nikdo ji nedokáže dostihnout.

Lord Pwyll se nakonec odhodlá vydat se za ní sám, ale ani na svém nejlepším hřebci jí nestačí. Nakonec se natolik vyčerpá jeho kůň i on samotný, že vzdávaje se zvolá: „Paní, prosím zastavte pro toho, kterého milujete nejvíce!“ Rhiannon se zastaví, a když ji dojede,
tak mu praví: „Bývalo by bylo lepší pro vašeho koně, kdybyste na mě zavolal dříve.“ Rhiannon vysvětlí, že si ho vybrala za manžela. Lord Pwyll je překvapen a šťasten.

Toto je vyvrcholení příběhu. Rhiannon je Bohyně, která miluje tam, kde si to usmyslí. Je svobodná a mocná. Je to iniciátorka, divoká koňská Bohyně, instinktivní a nezkrotná.

Její zvířata jsou bílá klisna a zpěvné ptactvo. Její strom je hloh a jejím symbolem jsou hřeben a zrcadlo. Její barvou je červená.

Lada je slovanskou Bohyní lásky, krásy, smyslnosti, harmonie a souladu. Zasvěcen jí je měsíc květen, ze stromů pak lípa. Ladě byla přisuzována dvě holoubátka, zapřažena do jejího vozu. Je Bohyní jara a léta: světlé poloviny roku. Během temné poloviny roku přebývá v podsvětí. Traduje se, že ožívá a z podsvětí vychází o jarní rovnodennosti a na rovnodennost podzimní opět odchází zpět.

Střídá se tak o vládu nad zemí se svojí temnou sestrou Moranou.Traduje se, že chrámy bohyně Lady stávaly v moravském Děvíně, Olomouci,Brně a slovenské Nitře.

V jejích chrámech bývaly prý vychovávány sbory dívek.

V našem novodobém slovanském Kole roku spojujeme Ladu se svátkem lásky: prvním májem, Beltainem. 

Na Ladu se obracíme jako na vládkyni lásky, vášně, souladu a harmonie.

NOVODOBÉ ŽENSKÉ RITUÁLY

Praktická přírůčka o rituálech

Příručka o ritálech pro každý den i pro speciální příležitosti.

Rituály nás provází po celou lidskou historii, propojují nás s tím, co je větší než my: život, smrt, cykly přírody, cykly vesmíru, smysl naší cesty životem. Rituál nám pomáhá vystoupit z každodenní rutiny a pomáhá obohatit náš život prožívaným smyslem, ať už o samotě, nebo v poropojení a sdílení s ostatními.

V knize najdete praktické rady a návody, jak rituály provádět.

Více informací o KNIZE