SAMHAIN, SÍLA ČARODĚJNICE, SÍLA KNĚŽKY

Samhain, čas proměny, čas přechodu, svátek „čarodějnic“.

napsala Katka Kramolišová, 31.10.2016

received_10206740526257749

Barevné listí pomalu opadává a obnažuje holé „kostry“ stromů, zakrývá zemi, aby se připravila na čas klidu, obnovy a regenerace.

Bohyně Stařena otevírá bránu nejtemnější části roku, času, kdy je potřeba obrátit se dovnitř a začít se ptát sama sebe:

Co doopravdy v životě chci? Co je volání mého srdce, mojí duše, mého těla? A co už nechci? Co už potřebuju pustit, nechat opadat a zetlít, co potřebuju nechat „zemřít“?

14639784_10207781998610504_267290276003037254_n

Představte si ztělesnění síly přírody v této roční době jako moudrou, ale nekompromisní Bohyni Stařenu – ztělesňuje část koloběhu života, která je nezbytná k tomu, aby se život obnovoval. Představuje očistnou sílu zániku a smrti. Smrti toho, co už je staré. Představuje sílu, která v našem životě dělá místo pro to, co je životaschopné, důležité, cenné. Tak jako staré listí musí opadat, aby poskytlo výživu zemi a udělalo místo pro to, aby na jaře mohlo vyrůst nové.

14639784_10207781932328847_9159984788304629233_n

Bohyně stařena představuje také jistou tvář ženství – tu, kterou nenajdeme na titulních stránkách časopisů, tu, kterou vlastně v naší kultuře věčného mládí najdeme málokde: Mocnou starou ženu, která si nebere servítky, která říká věci tak jak jsou, která má sílu říct NE všemu, co neslouží životu, co neslouží lásce. Je to tvář čarodějnice.

Přestože tento archetyp byl v pohádkách našeho dětství zobrazován jako „zlá síla“, moje zkušenost je, že většina žen miluje převlékat se za čarodějnice.

Proč?

Protože čarodějnice je MOCNÁ ŽENA.
A to je něco, co my ženy opravdu bytostně potřebujeme v sobě cítit.

Potřebujeme v sobě zacítit sílu čarodějnice, mocné ženy, která je tvůrkyní svého života. Protože přestože žijeme v době, která poskytuje ženám relativní svobodu a možnost realizace ve srovnání s tím, co si mohly dovolit naše babičky, prababičky, pra-pra babičky,
stále si v paměti našeho rodu, našeho těla, našich buněk neseme stovky a tisíce let, kdy se ženy cítily bezmocné.

Nejenže až donedávna neměly právo volit a až na vyjímky se nesměly podílet na tom, jak vypadá svět. Byly doby, kdy jakýkoliv projev jejich moci mohl být potrestán smrtí. Kdy projevy ženské síly a moci – ženská krása a sexuální náruživost, ženská přírodní moudrost – znalost bylin a léčení – mohly být označeny za čarodějnictví a potrestány.

Ruku na srdce – kolik z nás se v životě dostalo do okamžiku, kdy jsme volily raději schovat naši moc, naši sexualitu, naši sílu, ze strachu – možná úplně nevědomého – že budeme moc vidět, že přitáhneme nechtěnou pozornost a možná ze strachu, že nás někdo odsoudí, potrestá, zesměšní, nebo že nás odmítne, že ženská síla je snad nějakým způsobem „neženská“ …

I já sama, když píšu tyhle řádky jsem se přistihla při myšlence: není to moc radikální? Neodsoudí mně lidi za to, že píšu o těchhle nepříjemných věcech, na které spousta lidí nechce radši myslet? Není to moc konfrontační?

Ale přestože ta moje vnitřní hodná holka má trochu obavy, moje vnitřní kněžka se zavázala být pravdivá k sobě a sdílet svou pravdu a tak to píšu.
Ale kdo to vlastně je, ta moje vnitřní kněžka?
Je to vlastní sestra mojí vnitřní čarodějnice.
Vnitřní čarodějnice je ta má část, která se nebojí ukázat, když ji něco štve a chce změnu a jít si za tím.
Je to jedna část mé síly.
Moje vnitřní kněžka je ta část, která se zavázala následovat cestu svého srdce, jednat podle toho, čemu věřím a pro co hořím. Je to ta moje část, která chce sloužit životu a lásce.

14650271_10207781885327672_3891865764854336700_n

A to, pro co opravdu hořím je, aby ženy cítily svoji sílu a svoji moc měnit svůj život a svět kolem sebe, aby do světa víc přinášely „ženský pohled na věc“, aby pochopily, že být mocná neznamená být „zlá čarodějnice“, to je to staré, patriarchální paradigma moci, které známe: mít moc nad někým slabším. Ale existuje jiná moc – moc spolu.

Většina z nás neví, že jako lidstvo jsme zažili velkou část naší historie, kdy jsme se nebáli mocných žen, naopak, mocné ženy byly moudré duchovní a světské autority a jejich moc nebyla moc silnějších nad slabšími, ale moc společně dělat dobré věci, moc která znamenala zodpovědnost za obecné blaho komunity.

Tohle byly ty dávné kněžky, které vedly třeba úžasnou komunitu starověké Kréty, kam mně moje srdce tolik táhne, kde se znovu rozpomínám na čas, kdy ženská síla tvořit život a vůbec síla přírody byly uctívané jako Velká Bohyně. Kde ženy-kněžky byly strážkyněmi posvátnosti přírody jako Velké matky a muži ji ctili spolu s nimi. Kde muži a ženy žili spolu v míru a blahobytu. I tohle si neseme v paměti našeho těla, v paměti našich buněk.

A tak zvu ženy, které taky cítí tohle volání, aby se rozpomínaly spolu se mnou. Aby se rozpomínaly na dávnou ženskou moudrost, která se týká tajemné schopnosti ženského těla tvořit nový život a jeho mocnou sílu prožívat potěšení a extázi. Aby se rozpomínaly na to, že jsou mocné – mají moc měnit svůj život a svět kolem sebe tak, aby v něm byly šťastné.

Dnes máme to štěstí, že žijeme v době, kdy se nemusíme schovávat, nemusíme se bát být mocné. Můžeme si dovolit jít v životě za tím, co doopravdy chceme. Můžeme si dovolit být tou změnou, kterou chceme vidět ve světě. A co je nejdůležitější – můžeme si uvědomit, že na to nejsme samy. Že je nás mnoho. A že společně mnoho zmůžeme.

Tohle je důvod, proč jdu po cestě kněžky a proč provázím na této cestě další ženy. Společně s mými úžasnými sestrami, Liliou KhousnoutdinovouPetrou Cihlářovou ženy provázíme intenzivní cestou ve výcviku Kněžky Staré Evropy.

sexy-carodejnice

A protože věříme, že je to dobrá cesta, chceme ji nabídnout ještě více ženám, které slyší tohle volání.

A tak jsme společně s Liliou Khousnoutdinovou a Juditou Berkovou vytvořily krásný projekt – videoškolu, ve které se chceme podělit o část téhle úžasné ženské cesty – Cesty kněžky.

A tenhle náš srdeční projekt vypouštíme do světa kdy jindy, než o Samhainu, čase kdy závoj mezi světy je tenký a všechno je možné.

Tak jestli vás to láká, podívejte se na naše úvodní videa, a zjistěte, jestli je Cesta kněžky pro vás  

těším se, že se k nám přidáte!

Katka Kramolišová

http://www.knezkabohyne.cz/knezka-bohyne-program/

mensi-libuse-by-tina-radnic

Katka jako Libuše – portrét od Tiny Radnic

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.