IMBOLC – Archetyp dívky

IMBOLC

Archetyp Dívky

Imbolc je svátek, který se slaví 1. února. Je zasvěcen mladé Bohyni-Dívce, bohyni Brigit Imbolc je oslava naděje – příslibu, že život bude pokračovat. Kdysi dávno záviselo přežití zemědělských společenství v tomto drsném zimním období pouze na mléku krav, které o Imbolcu začínaly rodit telata. Teplé bílé mléko je tedy symbolem Brigit a zároveň symbolem naděje.

O Imbolcu se tradičně vykonávají rituály očisty, například koupáni v ledové vodě. Můžeme však použít i méně drsné způsoby, třeba teplou bylinkovou koupel.
Dobré je očistit dům – udělat důkladný úklid, probrat staré věci a vyhodit (nebo věnovat) to, co už nepoužíváme, otevřít na chvilku všechna okna a dveře, aby vše staré mohlo „odletět“ pryč. Nechte se inspirovat sekcí „rituály očisty domova“. Cílem je očistit prostor a vpustit do něj esenci mladé, energické, krásné bohyně Brighid, která probouzí zemi z dlouhého zimního spánku.
V noci z 31. ledna na 1. února tradičně zapalujeme bílé svíčky a chodíme s nimi po domě a s modlitbou „vnášíme světlo“ (fyzicky i metaforicky) do každého pokoje.

Bohyně-patronka tohoto ročního období, Brigit, je nejmladší ze všech bohyň novodobého keltského Kola roku. Je to takzvaná Triple Goddess – bohyně, která má tři podoby: je patronkou léčitelství, kovářství a umění. O Imbolcu je tedy vhodné provozovat jakékoliv rituály spojené s léčbou a léčitelstvím. Můžeme požádat Brigit o pomoc a požehnání, aby nás provedla po cestě k uzdravení. Rovněž můžeme malovat, tancovat, zpívat a psát básně, abychom oslavily tuto Bohyni inspirace.

Bohyně BRIGIT

Bohyně Brigit je oslavována především v severozápadní části Británie Brighid, Bridget, Bride, Bridie a Brighde jsou různá jména této prastaré, původně irské bohyně.
Je jí vzdáván hold během Hodovních dní (které jsou dodnes dodržovány Brigadinskými jeptiškami, které opatrují její oheň v Kildare), kdy je zobrazována ve svém aspektu Panny. Často se zobrazuje jako dívka, která vychází z ohně během noci Imbolc. Je to bohyně Ohně a náleží jí oheň inspirace.
Tato bohyně vychází z ohně se svojí bílou holí, s níž bije do tvrdé země, aby v ní probudila první zárodky úrody. Kolem její hole se svíjí posvátný had, který se během noci Imbolc probouzí ze zimního spánku. Tento had je starý symbol regenerace a léčení (viz symbol mnoha zdravotních organizací – had svinutý okolo hole, meče nebo kříže).
Brighid k nám připlouvá na své labuti po svém posvátném prameni. Má na sobě překrásnou bílou róbu. Kolem jejích boků je Stříbrný pás léčení a za touto bohyní se táhnou labutí křídla.
Brighid má za svá zvířata labutě, hady, krávy a vlky. Její strom je vrba a jejími symboly jsou vřeteno a kolovrat. Její barva je bílá.

Bohyně ZORA

Slovanská bohyně úsvitu, nových začátků, krásy, „Nebeská nevěsta“, jasná panna.
V širším významu také jitřní a večerní hvězda, která se ráno zjevuje jako Jitřenka a večer jako Večernice.
V ruské tradici má trojí podobu: Ranní, Večerní a Půlnoční hvězda a zobrazuje tak trojjedinou bohyni.
Podle mýtů Jitřenka ráno otevírá bránu, aby mohl bůh slunce vyjet na oblohu a Večernice ji večer zavírá.
Ve Slovanském kole roku se Zora – Jitřenka, bohyně úsvitu pojí se svátkem Hromnic/Imbolcu a nového světla. Zobrazuje archetyp bohyně dívky, mladé, zářící, plné optimismu a radosti.
Můžeme se s ní propojit při oslavě svátku Imbolc, nebo kdykoli jindy, když potřebujeme v sobě probudit novou naději, podpořit začátek nějakého projektu, propojit se s vlastní radostí a životním optimismem.

Další svátky kola roku najdete zde:  LammasOstara, LithaYuleSamhainMabon, Beltane

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.