Červený stan

Co je to červený stan?

Červený stan byl od pradávna místem, kde se setkávaly ženy během menstruace, která byla považována za posvátný čas klidu, ale i hlubokých vhledů, které měly potom přínos pro celou komunitu.

***

Červený stan byl ale i místem, které propojovalo všechny ženy, nehledě na jejich fázi měsíčního cyklu. Odehrávaly se v něm setkání spojená s tématy menstruace, plodnosti a všech ženských mystérii s nimi spojenými, jako je rituál oslavy první menstruace Menarché, předporodní rituál, porod, posvátné spojení ženy a muže, ale i smrt.

***

Všechna tyto témata, nejdůležitější události v životě ženy, jsou spojena s naší cykličností, s naší dělohou, která je naším ženským fyzickým i duchovním centrem.

***

A proto i my dnes, v této době, znovu takovéto místo otevíráme.

***

Místo pro zastavení se, místo pro uctění sebe sama, ale i druhých žen, místo léčení našich zranění. Bezpečný prostor, ve kterém je možno spočinout a otevřít se do hloubky svých emocí, ať jsou jakékoliv, místo, kde jsou si všechny ženy rovny bez předsudků, posuzování, škatulkování, dávání nechtěných rad, soupeření,

Červený stan.

Červený jako barva naší menstruační krve, která nás všechny ženy spojuje, nehledě na věk, postavení, tvar těla, barvu kůže, národnosti, názorů,…

Stan jako útulné místo připomínající dělohu. Místo, ze kterého vzniká veškerý život. Místa, kde jsme se vyvinuly i my, místo, kde jsme cítily pocit bezpečí, jistotu a napojení.

***

Pojďme se jako ženy sejít v bezpečném prostoru červeného stanu. Pocítit jaké to je, když má každá své čestné místo v kruhu, nikdo není posuzován ani hodnocen. Pojďme posdílet, kde se zrovna nacházíme na posvátné pouti životem. Navzájem se svými příběhy inspirovat a cítit naše neviditelné avšak v takových chvílích hmatatelné spojení.

Vědět, že na všechno nejsme sami. Ale vedla nás stojí ženy, které nám pomohou pomoci a my zase jim.

Budeme se hýčkat, tančit, povídat, tvořit…navzájem se podporovat.

A vytvářet tak posvátný prostor pro léčení i oslavu našich životů.

Provázet vás budou

MARKÉTA PRCHALOVÁ

Je lektorkou ženských kruhů a víkendových pobytů, vede soukromé ženské přechodové rituály a rituály spojené s oslavami Kola roku. Věnuje se propojování dospělých a dětí s přirozeným rytmem přírody a v rámci projektu Tajemství života v cyklech navrací do vědomého života přírodní, menstruační a životní cykly a jejich důležitost v moderním světě.

„Červený stan je pro mě posvátné místo, místo, kde k sobě jako ženy opět nacházíme úctu a rozpomínáme se na to, jaké dary nám život v těle ženy přináší. Přála bych každé ženě, aby pocítila sílu, přijetí, podporu a lásku opravdového ženského společenství. Aby každá žena vnímala svoje tělo a vše, co ses ním pojí, za posvátné. A proto vznikl Červený stan.“

BARBORA LUNA CHVÁTALOVÁ

Bára je kněžka Libuše a bohyně Rhiannon. Lektorka Výcviku kněžek staré Evropy, ženských kruhů a rituálů na přání. Mentorka dívčích kruhů a poradkyně symptotermální metody.

„Mou vášní je vytvářet posvátné prostory, kde se jako ženy můžeme napojit na pradávnou moudrost našich těl a znovu pocítit naší sílu. Miluji ten pocit, když ženy v kruhu sdílejí, každá úplně jiná a přesto se v jejím příběhu všechny vidíme. Cítit, že jsem plně naslouchána a přitom neodsuzována a že to stejné můžu udělat pro ženu vedle mě, vytváří nenahraditelné. Přijetí sebe samé i ostatních takových jaký jsou.“

TEREZA CHMELAŘOVÁ

Tereza je ceremonialistka, zasvěcená kněžka Bohyně a elementů, Midwife of the Veils, lektorka Výcviku novodobých kněžek, výtvarných workshopů a nadšená průzkumnice lidské zkušenosti.

„Červený stan je pro mě symbol. Symbol bezpečného posvátného prostoru, kde je každá žena vítána. Kde může spočinout, být viděna a přijímána ve své pravdivosti. Je to místo, které si neseme v sobě i chrám, v němž se všechny setkáváme, abychom sdílely svou moudrost. Červená jako připomínka neviditelného vlákna, které nás napříč prostorem i časem pojí s nositelkami mystéria krve. Krve, z níž se nové rodí a ve které staré zaniká. Spolubytí v kruhu, co nás drží, vyživuje, podporuje, inspiruje, spolutvoření kouzelného Yoniversálního sesterství.“

VERONIKA LANČARIČOVÁ

Je autorkou projektu Boho žena, průvodkyní ženských rituálů a autorkou dvou knih o menstruaci. Již několik let provází ženy soukromými i skupinovými rituály Menarché a je odbornicí na ženské menstruační pomůcky.

“ Kdybych měla esenciálně vyjádřit, proč se rituálům věnuji: když během pár hodin či dnů, v závislosti na tom, jak dlouhý rituál provázím, vidím, jak se žena proměňuje, jak doslova kvete před očima, září a je šťastnější, je to neuvěřitelný pocit…To je něco, co se nedá popsat, to je potřeba zažít. Když ženy provázím, sama se dostávám do nějakého speciálního vnitřního prostoru, kdy začínám slyšet ten hlásek uvnitř sebe, který mi našeptává, co je potřeba říct, co dělat, na co se zaměřit.  Úplně se odevzdávám a nechám se vést…“


Více informací o červeném stanu, místě, termínech setkávání a o přihlášení naleznete zde :

Červený stan

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.