Čas reflexe a spirituálního obrození – YULE

Zimní slunovrat je nejtemnějším dnem roku, ale právě od tohoto dne zase začne světla přibývat.
Yule oslavuje smrt a znovuzrození boha Slunce. Pohanští bohové mají Yule jako datum svého zrození: Ra, Kronos, Lugh, Mirthra, Odin a mnozí další. Během Yule se bohyně zjeví ve svém aspektu života a smrti. V tomto období ji tedy vidíme jako bílou paní, nositelku moru (smrti), královnu studené temnoty, ale také jako ženu, která přivádí na svět dítě symbolizující příslib budoucnosti, syna, který se stane jejím milencem a který jejímu království vrátí teplo a úrodu.

Bohyně-patronka tohoto období je Danu, nejstarší a nejmoudřejší ze všech bohyni Kola Roku Bridgit-Anny. Představuje poslední a zároveň úplně první fázi života – prostor mezi smrtí a narozením. Prázdnotu, ticho, prostor… Učí nás se zastavit, naslouchat a odpočívat spolu s odpočívající přírodou. Pomáhá nám nalézt vlastní střed – oko bouře, oporu zevnitř, bod, kde cítíme totální klid a jistotu. Bod, kde se můžeme uvolnit a odpočinout si. V dnešní kultuře, která je orientovaná převážně na výkon a aktivní způsob života, nám kvality Danu často schází. Ted‘ máme kouzelnou příležitost si to zkusit prožít a stejně jako tichá příroda odpočívá za oknem pod hlubokou vrstvou sněhu, můžeme i my odpočívat a v tichu přemýšlet, snít, meditovat a jen tak být.

PRAMATKA MOUDROSTI – BOHYNĚ DANU

Během Zimního Slunovratu se obracíme k bohyni Danu, Královně severu, Matce vzduchu, Ochránkyni původní domoviny. Přichází k nám z vysokých hor pokrytých sněhem a přináší studenou a jasnou stojatost zimy. Její je čas reflexe, meditace a spirituálního obrození. Ona je starověká matka ledových plání, mystická vílí královna Tuatha de Dannan. Je to Kostěná a Kamenná žena. Pod jejím dohledem se měníme, rosteme, radujeme se a seznamujeme se sami se sebou. Když přichází tání a její období se chýlí ke svému konci, tak se po meditaci nad sklizní a zkušenostech, které nám minulý rok přinesl transformujeme, a nacházíme nový důvod ke svému žití – když se dny začnou prodlužovat, tak jsme připraveni na probuzení bohyně Bridget. Danu je strážkyně našich vzpomínek na první předky a historii lidstva.

Danu nalezneme sedící vysoko na její hoře Eyrie, mezi hnízdy horských orlů. Nebe se za ní naplňuje magickou  záříSeverních světel a hrad Arianhrrod vystupuje z horské mlhy. Danu je zahalená v měkkých bílých šatech, prošívaných stříbrnými nitěmi. Její oči mrkají radostí a prastarou láskou a moudrostí. Její sova jí lítá nad hlavou a orli krouží kolem ní, Jeden orel, její šampión, společník, jí sedí na rameni – mocný a svobodný. V rukou drží Danu svojí černou zimní hůl… I uprostřed zimy kolem sebe vyzařuje letní svěžest – je to Matka vzduchu a jí náleží svěží vánky během letních dnů stejně jako tuhé zimní větry a sněhové bouře.

Zvířata zasvěcená bohyni Danu jsou orel, káně a sova. Její strom je cesmína a jejími symboly jsou srp, meč a vějíř z peří. Její barva je stříbrná.

Bohyně MELUZÍNA

Meluzína je v tradici Slovanského kola roku bohyní vzduchu, větru, moudrosti, nadhledu, klidu a ticha zimního období. Meluzínu si můžeme představit jako bílou paní s dlouhými rozpuštěnými vlasy, vlajícími ve větru. Jméno Meluzína pochází z francouzských pověstí O Meluzíně, ve dne ženě, v noci mořské panně, která se v okamžiku, kdy její manžel porušil slib a překvapil ji v její tajné podobě proměnila ve vzdušnou bytost, bílou paní, která poletovala vzduchem, kvílela v komíně a věštila klíčové události svého rodu:

Meluzína je mýtickou zakladatelkou rodu Lucemburků. Jméno Meluzína vzniklo z mere de Lusignan (matka Lusignanu): pramatka hraběcího rodu de Lusignan, odkud pocházejí i Lucemburkové. Tato pověst se dostala do Čech a spojila se s pověstmi o vzdušné bytosti Větrnici, ženě v bílem, která létala ve větru, proháněla se v zimě v křovinách a na hřbitově a zpívala v komínech. Přinášela také věštby a varování. Starým zvykem bylo, že se o Štědrém večeru v Čechách házela do vzduchu hrst mouky, jako dar pro Meluzínu, aby se utišila. Meluzínu voláme, když potřebujeme podporu Matky vzduchu, když se potřebujeme ponořit dovnitř a ve vlastním tichu nechat zrodit odpovědi na naše otázky. Obracíme se na ni pro dary nadhledu, moudrosti a trpělivosti. Tak jako v jejím období, kdy je venku tma a zima, semínka v zemi trpělivě čekají, až přijde jejich čas, aby mohla začít klíčit.

Další svátky kola roku najdete zde:  LammasOstaraImbolc, LithaSamhainMabon, Beltane

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.