Ilona Bittnerová

Liberecký a Středočeský kraj

Mým celoživotním tématem je menstruace.

Jak dávno mi už připadá doba, kdy bych slovo „menstruace“ na veřejnosti nikdy neřekla! Cestu k přijetí vlastní menstruace i sebe sama jako ženy, jsem našla skrze menstruační kalíšek. Tato pomůcka mě nadchla a její doporučování ostatním ženám a mluvení o vlastních zkušenostech ze mě udělaly ženu, která se za své tělo nestydí.

Jako kněžka se zabývám mnoha tématy, ale jako kněžka průvodkyně nabízím rituál menarché - rituál první menstruace.

Proč menarché?

První menstruace je velký zlom v životě každé dívky. Je to moment, ve kterém chtě nechtě přestává být dítětem a stává se ženou – se všemi radostmi i zodpovědností. Rituál jí pomáhá: pochopit a přijmout tento okamžik; pocítit sesterství a podporu ostatních žen; nacítit se na sebe jako na ženu a přijmout své ženství.

Moderní nebo inspirovaný starými tradicemi?

Rituál menarché může být krásnou oslavou v duchu pohanských tradic. Můžeme mít dlouhé šaty, květinové věnce, šperky a sošky v podobě slovanských bohyní. Můžeme, ale nemusíme. Někdy se dívka ani její maminka necítí dobře v těchto „rekvizitách“, ale cítí potřebu rituálu. Není žádný problém v tom, aby rituál proběhl v džínech a tričku třeba jen s jednou jedinou symbolickou červenou růží.

Hned nebo po 20 letech?

Rituál může být připraven od chvíle, kdy si dívka začne stěžovat na bolest prsou a maminka už tuší, že se blíží příchod první menstruace. ALE! Rituál nemusí nutně přijít hned v době první menstruace. I mnoho let po příchodu menstruace jsou ženy, které vnímají jeden týden v každém měsíci svého života jako problém, jako nepříjemnost, nepohodlí atd. Rituál menarché jim může pomoci přijmout tuto část svého ženství a následně může přijít i úleva tělesná.

Se mnou nebo sama?

Nabízím vedení rituálu, kdy budu po celou dobu přítomná, ale nabízím i poradenství. Můžeme se spolu sejít, o všem si popovídat a poté si připravíte rituál pro svou dceru nebo pro sebe a své kamarádky, úplně sama.

O mně

Jsem majitelkou ženského blogu www.kalisek.cz, kde najdete všechny informace o menstruačních pomůckách (kalíšky, kalhotky, houbičky,…).

Píšeme články o ženské hygieně, zdraví, plodnosti i mateřství. Mým přáním je, aba si tady každá žena našla takovou hygienickou pomůcku, která jí pomůže prožít menstruaci v pohodlí a jistotě. Kněžkou jsem se stala díky Lilii Khousnoutdinové, jejíž přístup k tématu bohyní je pro mě stále velkou inspirací. Sama jsem prošla několika kurzy osobního rozvoje, ale nejvíce mě na mé cestě ovlivňuje:

  • čas s mou dcerou a malým synem, kteří mě vrací k samé podstatě lidství a pomáhají mi bourat společenské vzorce, jež mi už neslouží,
  • práce na spokojeném partnerství, jež potlačuje mé ego a otevírá srdce,
  • práce se zvířaty a uzemnění, které přináší,
  • cestování a objevování toho, v čem jsme všichni stejní, jež mě učí toleranci.

ilona@kalisek.cz