Novodobé ženské rituály

V životě člověka je někdy chvíle, kdy se mu nedaří vykročit dál a má pocit, že uvízl na místě. V této chvíli je tu pro nás velký pomocník a to rituál.

Rituál je něco, co nám napomáhá k tomu, abyste se dostali z místa, které vám již v životě nevyhovuje, když cítíte, že je ten pravý čas se vydat dál.

Rituál není něco, čeho byste se měli bát. Je to pomocník a i přesto bývá díky nedostatku informací v této době někdy tabuizován.

Rituál pomáhá v situacích, kdy je třeba vykročit v životě dál a uzavřít kapitolu života, která již končí. Je to vlastně uctění a poděkování tomu, co již bylo a vykročení na životní cestě dál. Je to ten pravý čas, kdy můžete vyjádřit své emoce, které byly potlačeny nebo skrývány. A nyní je třeba, aby vystoupily na povrch a mohly odejít, aby nezpůsobovaly další skrytá traumata.

Rituál je často používán při změnách v životě. Ve chvílích, kdy přichází přechod do nové situace a zatím se nedaří odpoutat od situace nynější. A to například při změně zaměstnání, ukončení vztahu, svatba, příchod dítěte, úmrtí v rodině, ale také u dětí při nástupu do školky nebo školy, apod. Rituál tvoří pomyslný mezník mezi něčím starým a novým.

Rituály nás provází po celou lidskou historii, propojují nás s našimi kořeny, předky, přírodou, matkou zemí a koloběhem života, ale také s námi samotnými. 

Pomáhá  vystoupit z každodenní rutiny a obohatit náš život, ať už o samotě, nebo v propojení a sdílení s ostatními.

Rituál je zastavení se, vědomé vytvoření posvátného prostoru a jasného záměru, uctění mezníků a předělů na naší cestě. Dodává nám jasnost a jistotu, vytváří prostor pro prožití emocí, může upevnit nebo v úctě rozvázat svazek. V životě je mnoho klíčových okamžiků, které si zaslouží zvláštní oslavu. Svatba (ale i rozvod), proměna v ženu (muže), narození dítěte, vstup do moudré fáze (menopauza u žen), smrt. Konec jedné fáze, prostor pro uzrání a začátek nové.

To podstatné, co nám rituály mohou přinést je podpořit důležité změny v našem životě, vědomě vzít život do svých rukou a vykročit mu vstříc.

Důvodů, proč dělat rituály je mnoho:

* Přechodové rituály:  iniciace spojené s ženským tělem – menarché, porod, přechod… Zasvěcení do dalších rovin ženství, které si zaslouží krásnou oslavu v kruhu žen.

* Oslavy změn ročních období – staré keltské (nebo jakékoliv jiné) svátky – Beltane/1.máj, Imbolc/Hromnice, Lammas/Dožínky – poskytují prostor pro to, abychom uctili měnící se přírodu, koloběh života, napojili se na roční období a poděkovali za bohatou úrodu. Jsou to také příležitosti, proč se sejít v kruhu žen ( i mužů)  a nahlas se radovat, tancovat a čarovat.

* Rituály luny – od pradávna hraje měsíc v životě ženy důležitou rolí – měsíční cyklus na obloze je těsně spjat s měsíčním cyklem v těle každé zeny – s menstruací. Jak využit silu měsíce pro podporu vlastního záměru?

 

Katka K. a Lilia K.

Rituál – jednoduchý návod

Existuje nespočet způsobů, jak udělat krásný rituál. Toto je pouze inspirace, kostra, nápad, základ, který můžete a nemusíte použít. Můžete jej upravit dle sebe, podle situace a  přání všech zúčastněných. Tato forma vychází z avalonské tradice, ale také z mnoha jiných tradic. Líbí se mi, jelikož je jednoduchá, poskytuje pevnou strukturu, ale zároveň se dá přizpůsobit téměř jakékoliv situaci.

Celý článek

 

KNIHA
Novodobé ženské rituály

Život, smrt, cykly přírody, cykly vesmíru, smysl naší cesty životem.

I když se to někdy v dnešní uspěchané době nezdá, naše životy jsou plné příležitostí k drobným oslavám. Tato kniha je obsahuje všechny:

Rituál menarché, první milování, svatební rituály, požehnání matce, přivítání novorozence, rituály přechodu, rozchodu i rozloučení. Čištění prostoru, posílení záměru a přání, prohloubení vděčnosti...

Je to něco jako příručka, která nabízí jednoduché, „kapesní“ návody na vytváření rituálů doma pro sebe, rodinu nebo přátele. Dá se samozřejmě použít i jako základ pro vytvoření větší veřejné ceremonie. 

Především však slouží jako inspirace k pozastavení se v důležitých bodech našeho života. Nemusíme rovnou pálit svazky bylinek v obrovském ohni (i když samozřejmě můžeme:)), stačí pochopit, že rituály jsou ve své podstatě cestou k vědomému životu plnému hlubokých prožitků, vděčnosti a radosti.

Přes vysvětlení historického významu jednotlivých svátků slovanského roku, zážitky novodobých kněžek a příběhy pojící se s jednotlivými rituály Vás tato kniha provede cestou k porozumění rituálům tak, abyste je mohli dělat sami a po svém - a zažívali díky nim spoustu krásných chvil, propojení a hlubokého štěstí.

Úryvek z knihy Novodobé ženské rituály

Tvé osobní údaje (e-mail a křestní jméno) budu (Lilia Khousnoutdinova Goddess Gifts, s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, pozvánek na webináře či živé semináře v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžeš kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém e-mailu. Ochrana osobních údajů