Novodobé ženské rituály

V našem životě jsou někdy chvíle, kdy cítíme, že jsme uvízli na místě a nedaří se nám najít způsob, jak vykročit dál. A právě v takových momentech se nám nabízí velký pomocník - rituál.

Rituál je v dnešní době stále tabuizován a mnohdy se na něj pohlíží jako na cosi tajemného až nebezpečného. Přitom u mnoha starobylých kultur i současných kmenů tvoří nedílnou součást každodenního života a v pozměněné podobě se postupně vrací i do naší západní kultury.

Rituály nás propojují s našimi kořeny, předky, ale také s přírodou, s Matkou Zemí, s koloběhem života, ale i s námi samotnými. Pomáhají nám vystoupit z každodenní rutiny a obohatit náš život, ať už je provádíme o samotě nebo v propojení s ostatními.

Rituál je zastavení se, vědomé vytvoření posvátného prostoru a jasného záměru. Umožňuje nám ohlédnout se zpět do minulosti, s úctou za vše poděkovat, uctít mezníky na naší cestě, rozloučit se s tím, co nám již neslouží a vykročit dál. Dodává nám jasnost a jistotu, je to také ideální příležitost vyjádřit všechny své, možná dosud potlačované či skrývané emoce tak, aby mohly odejít a už nás dále neovlivňovaly.
Lilia K.
Rituál tvoří pomyslný mezník mezi starým a novým. Můžeme jej používat zejména ve chvíli, kdy nám přichází do života změna, či chceme uctít jakýkoli klíčový okamžik na naší cestě. Konkrétních příležitostí pro uspořádání rituálů může být mnoho - svatba (ale i rozvod), proměna v ženu (muže), narození dítěte, vstup do moudré fáze (menopauza u žen), smrt, ale třeba také změna zaměstnání, nástup dítěte do školy...
Kateřina K.

Rozdělení rituálů

Konkrétně můžeme rituály podle účelu rozdělit takto:

Rituály všedního dne

Ceremonie, které vás propojí s přítomným okamžikem na každodenní bázi a obohatí realitu vašeho všedního dne.
Patří sem například rituál vědomé koupele, rituály luny, střihání vlasů, pěstování jídla či vinné révy nebo rituální milování.

Přechodové rituály

Iniciace spojené s ženským tělem – menarché, porod, přechod... Jedná se o zasvěcení do dalších rovin ženství, které si zaslouží krásnou oslavu v kruhu žen..

Sezónní rituály

Cyklus pohanského kola roku je spojen s mnoha starými keltskými (či jakýmikoli jinými) svátky – Beltane/1.máj, Imbolc/Hromnice, Lammas/Dožínky – ty poskytují prostor pro uctění měnící se přírody, koloběhu života, napojení se na roční období, sluneční cyklus a poděkování přírodě za její dary. Jsou to také příležitosti, proč se sejít v kruhu žen ( i mužů) a společně se radovat, tančit a čarovat.

Rituál – jednoduchý návod

Existuje nespočet způsobů, jak udělat krásný rituál. Toto je pouze inspirace, kostra, nápad, základ, který můžete a nemusíte použít. Můžete jej upravit dle sebe, podle situace a  přání všech zúčastněných. Tato forma vychází z avalonské tradice, ale také z mnoha jiných tradic. Líbí se mi, jelikož je jednoduchá, poskytuje pevnou strukturu, ale zároveň se dá přizpůsobit téměř jakékoliv situaci.

Může to být osnova pro svatební obřad – „handfasting“ (svazování rukou) nebo přivítání/požehnání narozenému dítěti, rozloučení na poslední cestě, požehnání projektu, poděkování… – seznam je dlouhý. Jednoduše jakákoliv událost, kterou chcete výjimečně zdůraznit – ať už několikadenní svatbou nebo pětiminutovým rituálem na zahradě.

Celý článek

 

KNIHA Novodobé ženské rituály

2. přepracované vydání z roku 2021

Život, smrt, cykly přírody, cykly vesmíru, smysl naší cesty životem.

I když se to někdy v dnešní uspěchané době nezdá, naše životy jsou plné příležitostí k drobným oslavám. Tato kniha je obsahuje všechny:

Rituál menarché, první milování, svatební rituály, požehnání matce, přivítání novorozence, rituály přechodu, rozchodu i rozloučení. Čištění prostoru, posílení záměru a přání, prohloubení vděčnosti...

Je to něco jako příručka, která nabízí jednoduché, „kapesní“ návody na vytváření rituálů doma pro sebe, rodinu nebo přátele. Dá se samozřejmě použít i jako základ pro vytvoření větší veřejné ceremonie. 

Především však slouží jako inspirace k pozastavení se v důležitých bodech našeho života. Nemusíme rovnou pálit svazky bylinek v obrovském ohni (i když samozřejmě můžeme:)), stačí pochopit, že rituály jsou ve své podstatě cestou k vědomému životu plnému hlubokých prožitků, vděčnosti a radosti.

Úryvek z knihy Novodobé ženské rituály

Tvé osobní údaje (e-mail a křestní jméno) budu (Lilia Khousnoutdinova Goddess Gifts, s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, pozvánek na webináře či živé semináře v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžeš kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém e-mailu. Ochrana osobních údajů

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video