Dopřejme si oslavu menarché i v dospělosti

V návaznosti na můj článek Bohyně dívka panna: Zora, Brigit, Devana a menstruace  bych se dnes ráda zaměřila na to, proč je dobré a také důležité dopřát si oslavu menstruace i zpětně v dospělém věku.

První menstruace jako přechodový rituál

Přechodové rituály tady dříve byly a my jsme je z našich životů vyřadili jako něco nepotřebného. Jako něco, co se pojí pouze s primitivními zvyky domorodých kmenů. Ale kolik dívek má v dnešní době pocit, že se jim s první menstruací dostalo něčeho speciálního a krásného? Že ženství je dar? Podvědomě možná cítíme, že dětství a dospělost potřebujeme oddělit nějakým důležitým mezníkem. Co je dnes tímto mezníkem? První kocovina, první sexuální zážitek nebo snad maturita? Cítíme se po těchto „rituálech“ opravdu dospělejší nebo je potřeba něčeho jiného, hlubšího? Zmiňované domorodé kmeny nemívaly pouze jednu oslavu, ale celou sérií úkolů, které bylo potřeba zvládnout. Tyto úkoly dívku či chlapce zocelovali a krok po kroku se tak na dospělost připravovali. Nám ale tento způsob výuky chybí. V tomto ohledu jsme nyní ponecháni na pospas, nikdo nás nevede a moudří nám nepředávají své zkušenosti. Kult stáří a moudrosti jsme nahradili kultem mládí. Přechodové rituály nám zkrátka schází. Je ale stále více lidí, kteří si tuto mezeru uvědomují a rituály se tak začínají opět vracet do našich všedních životů a díky nim dělají náš život nevšedním…

 

menarche-prechod

Rituál menarché v dospělosti

Většina z nás neměla možnost prožít svou první menstruaci jako výjimečnou událost či důležitý přerod ve svém životě (a o oslavě už vůbec nemůže být řeč). A když si povídám na různých akcích či seminářích se ženami, shodují se skoro jednoznačně na tom, že rituál oslavy první menstruace je něco, co jim chybí a co by si moc rády dopřály i zpětně. 

 Rituál menarché v pozdějším věku je velkým darem a požehnáním. Můžeme zažít něco, co jsme neměly, můžeme cítit podporu jiných žen a slyšet slova chvály a uctění, které nám tehdy možná scházely.

Možná nám chybělo slyšet to, že je na co se těšit, že dospělost s sebou nese spoustu krásných okamžiků a možná jsme tehdy jen potřebovaly slyšet více pozitivních vět o menstruaci. Tato oslava v dospělosti nabízí možnost prožít svou první menstruaci znovu, jinak a lépe. Na takový rituál není nikdy pozdě – klidně si jej dopřejte, i když již nemenstruujete. 

 Záleží na vás, jestli a jakým způsobem se svou menstruaci rozhodnete oslavit.

 

menarche-ritual

 

Osobně vám nabízím i možnost provést vás tímto rituálem, neboť menstruace je tím nejklíčovějším tématem, které provází i můj profesní život. Již pátým rokem kráčím cestou kněžky – absolvovala jsem Výcvik slovanských kněžek pod vedením Lilie Khousnoutdinové, Katinky Soetenc a Katky Kramolišové, píši články na téma menstruace pro různé časopisy a webové stránky, napsala jsem knihu Ženství jako dar, aneb menstruace ve 21. století (která již brzy vyjde) a mou hlavní „menstruační základnou“ je působení ve společnosti Kalíšek.cz a Meracus.cz.

Delší dobu jsem přemýšlela nad tím, jak já sama za sebe tyto rituály pojmu a budu provádět tak, aby vyjadřovaly to, co si přeji ženám předávat. Zažila jsem mnoho oslav a i když to byly oslavy krásné,věděla jsem, že si přeji jít více do hloubky a že je potřeba určité přípravy i před samotným rituálem. Jeden večer (či pár hodin) je zkrátka málo. Proto jsme se společně s mou velmi dobrou a dlouholetou přítelkyní Janou Zittovou rozhodly uspořádat akci víkendovou : Rozkvétající žena, aneb oslava menarché v Červeném stanu.

Elfí sídlo

Od začátku plánování akce se vše krásně skládá a vychází. Je to přesně podle hesla, kterému věřím: Když se má něco stát, děje se tak snadno a plynule. A přesně tak je to i nyní. První místo, které jsme pro akci vybraly, totiž nedopadlo – majitelka místa si naší akci zapomněla poznamenat. Chvíli jsme byly smutné, ale moc dlouho jsme nezoufaly, neboť jsme věřily, že se vše stalo z nějakého „vyššího záměru“. A také že ano: hned vzápětí jsme objevily nádherné místo v srdci České republiky a věděly, že „to je ono“. Nádherný domeček, obklopený kouzelnou zahradou.


elfi-3elfi-2

elfi-1 (1)

Červený stan

Jak jsem již psala, celá akce proběhne v Elfím sídle, avšak to není vše. Jako správná oslava menarché proběhne navíc v Červeném stanu a to ne jen tak ledajakém. V loňském roce se ženy z cervenystan.eu inspirovaly kmenovou tradicí, při které se ženy v době své menstruace uchylovaly do různých příbytků, aby dokázaly lépe využít darů, které s sebou období menstruace přináší. 8 žen zasvěcovalo projekt Červeného stanu a já mohu hrdě dodat, že Jana byla jednou z nich a my proto nyní máme tu možnost si Červený stan vypůjčit a uspořádat v něm například rituál oslavy první menstruace…

cerveny-stan-1

Na co se můžete na chystané akci těšit?

Pátek

My s Janou (a dalšími dobrovolníky) budeme stan připravovat a stavět již od pátečního rána. Společně pak prostor dozdobíme a dotvoříme ještě společně v pátek večer, aby se tak každá z nás příprav zúčastnila a místo tak bylo prodchnuto naší společnou energií. V pátek začneme v 19 hodin společnou večeří a po té společně dozdobíme a „zasvětíme“ prostor Červeného stanu. Společně se seznámíme, uvolníme v tanci a provedeme meditaci na čištění ženské rodové linie.

Sobota

Společně s Janou milujeme tanec, proto i sobotní ranní probuzení bude v rytmech tance. Dopoledne věnujeme povídání o tom, proč se k rituálům navracet. Povíme si také o tradici červených stanů a dalších menstruačních příbytcích. Dále promluvíme o tom, jak se menarché slaví či slavila v různých koutech světa a blíže se budeme věnovat také dalším otázkám menstruace a rozebereme si, jak my samotné ji prožíváme. Po obědě se budeme věnovat propojování se s vnitřní dívkou, tou dívenkou kterou jsme byly v době, kdy jsme začínaly menstruovat. Vzpomeneme si na to, jaké jsme byly, na naše tehdejší touhy, přání či naopak obavy a to všechno společně zakomponujeme do rituálu menarché, který ve večerních hodinách propukne. (Pokud bude příznivé počasí, doporučujeme po této oslavě spát venku pod hvězdami.)

Neděle

V neděli se vydáme na výlet do nedalekých skal, kde se nachází také studánka, ve které se společně omyjeme a očistíme, abychom mohly na naší následující cestu vykročit jako „znovuzrozené“. Později ještě popovídám o různých menstruačních pomůckách, které dnes můžeme během menstruace používat a celý průběh menstruace si tak usnadnit a zpříjemnit. A na závěr nabídneme i spoustu dalších návrhů a tipů pro pozdější samostatnou práci.

Přesný program se ještě bude dotvářet přímo na místě, podle daných potřeb a naladění každé z nás. Rozhodně se ale můžete těšit na různá cvičení, meditace, tanec, ponor do sebe, společné hýčkání a příjemně strávený společný čas.

Více se o akci a nás lektorkách můžete dozvědět na Facebooku: 


 zde.
http://ritualmenarche.cz/

Moc se těšíme
s láskou

Veronika Lančaričová a Jana Zittová

  • Kategorie
  • Chci úryvek z knihy Novodobé ženské rituály
    Tvé osobní údaje (e-mail a křestní jméno) budu (Lilia Khousnoutdinova Goddess Gifts, s.r.o.) zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, pozvánek na webináře či živé semináře v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžeš kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém e-mailu. Ochrana osobních údajů